Jdi na obsah Jdi na menu
 


ANGLICKÝ NÁZEV:

Berner Sennenhund; angl.: Bernese Mountain Dog
PŮVOD:
Známý již ze středověku. Je nejpopulárnější ze všech alpských psů Švýcarska. Odvozuje se od římských Molossů a místních pracovních psů. V horských oblastech Švýcarska byl po dlouhá staletí pomocníkem pastevců, hlídačem stád, honákem i tahounem. Dnes výborný společenský a rodinný pes, který dokáže i hlídat.
POPIS:
Vyšší střední pes mohutné stavby těla, výška v kohoutku je 58 až 70 cm, hmotnost okolo 45 kg. Pevná kostra je tělo obdélníkového formátu (9:10), má rovný hřbet a hluboký hrudník, dosahující alespoň k loktům. Hlava se značí silnou lebkou a středně dlouhým čumákem. Přechod od čela k čumáku je hluboký. Oči tmavé, mandlového tvaru, uši středně velké, vysoko nasazené, trojúhelníkové. Ocas dlouhý, sahající až pod hlezna, bohatě osrstěný. Nemusí být ohnutý nebo zatočený na záda. Tlapy jsou krátké a kompaktní. Srst volná, docela dlouhá, může být mírně zvlněná. Zbarvení černé s rezavým nádechem (na šíji, nad očima, tlapách a hrudi) s bílými znaky.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 64 až 70 cm, ideal je 66 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 58 až 66 cm, ideal je 60 až 63 cm.
VÁHA:
Kolem 45 kg.
SRST:
Srst je hustá, volná, celkem dlouhá, většinou mírně zvlněná. Zbarvení černé s rezavým nádechem (na šíji, nad očima, tlapách a hrudi) s bílými znaky.
CHARAKTER:
Velice nádherný a chytrý pes, s charakterem budoucího dříče. Povaha odpovídá ušlechtilému zevnějšku, je tichá, klidná, jemná, k pánovi a jeho rodině velmi přátelská a oddaná, k cizím nedůvěřivá. Veškerá výchova musí probíhat bez sebemenšího náznaku hrubosti, jinak se pes stává plachým. Někdy je chován i jako příjemný společník. Na celém světě získal popularitu jako nádherný výstavní i domácí pes, oddaný přítel a miláček rodiny. Dobře se snáší s dalšími domácími zvířaty. Klidný, dobromyslný a vlídný pes. Je sebejistý, nebojácný, přátelský ke všemu živému. Přesto z něj lze vychovat i dobrého hlídače.
Měl by být celoročně ubytován venku, neboť potřebuje dostatek prostoru. Jeho výchova není náročná.
PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelnou, i když časově ne příliš náročnou péči.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní.
Skupina 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 3 Švýcarští salašničtí psi.
Bez pracovních zkoušek.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BSP
ČÍSLO STANDARDU:
45 / 1993 (Švýcarsko)

Bernský salašnický pes - z historie plemene

U roce 1902 byla uspořádána ve švýcarském Bernu "Švýcarská výstava psů". Mezi 320 přihlášenými psy se nacházeli i tři "dürrbachští psi"  z nejbližšího okolí. Na výstavě za 2 roky se objevilo 6 psů a čtyři byli v roce 1907 zapsáni do Švýcarské plemenné knihy. Tato výstava  znamenala rozhodující průlom pro: uznání "dürrbachského psa" jako samostatné rasy. V roce 1928 byl klub chovatelů přejmenován na "Švýcarský klub bernských salašnických psů". Na popud dr. Alberta Heima, velkého mecenáše bernských salašnických psů, se na dalších výstavách objevovalo stále více různě vypadajících  bernských salašnických psů včetně různých extrémů. V r. 1948 se podařilo jednomu navofundlandskému psovi, jmenoval se "Pluto van Erlengut", přelézt plot a nakrýt fenu bernského salašnického  psa "Christinu von Lux". Z tohoto spáření byla mimo jiné odchována fena "Babette", která se stala základem dalšího chovu.

 

Už v roce 1914 řekl o bernském salašnickém psovi profesor dr. Heim: "Mám dojem, že dobrý bernský salašnický pes je díky své souměrnosti a nádhernému zbarvení a kresbě asi nejkrásnější pes, který existuje. Jiné rasy jsou zajímavé a krásné pro své zvláštnosti. Bernský salašnický pes je podle mého názoru krásný svou normálností. Žádný pes se nepřibližuje a nezůstal věrný pratypu psa domácího více než bernský  salašnicky pes."

 

Dr. Hans Räber /autor u nás přeložené knihy o bernských salašnických psech / o tomto plemeni píše.: Těsně a bez zdrženlivosti se  přimyká k člověku a jeho domácnosti. S radostnou pozorností sleduje všechno dění kolem sebe a dokáže rozlišovat mezi živými bytostmi, věcmi a událostmi svého domova a vším cizím. Spolehlivě oznamuje neobvyklé dění a je připraven bránit své lidi i jejich majetek. Je poslušný a nadšeně a se zřejmou radostí i jistotou samostatně plní  uložené povinnosti. Přitom se za jeho robustním zevnějškem skrývá  jemný a láskyplný cit, díky němuž je tento bývalý selský, pastýřský a hlídací pes přitažlivý právě pro moderního člověka v jeho přetech­nizovaném světě. 

 
 


Poslední fotografie


Statistiky

Online: 5
Celkem: 142462
Měsíc: 7028
Den: 246